top of page

Haydi Buyuralım Mekân Orucuna

Merhaba Sevgili Dostlar.

Ramazan ayının ilk haftasını geride bırakırken, bu ayın sadeleşme, tevazu, arınma, nefsi ehlileştirme, beden sağlığını destekleme, elinde olanı paylaşma, hâlden anlama gibi oldukça zengin temalarına bir de mekânsal pencereden bakalım diye aklıma ve gönlüme ilhâm oldu dün akşam.

Bunu mekânlarınızla farkındalıklı bir ilişki için davet olarak almanızı rica ediyorum. İcabet ederseniz ne mutlu.

Niyetim her gün mekânlarımızın bir işlevine, alanına odaklanmak. Farkındalık ışığımızı yönlendirerek o alanda ve işlevde samimi gereksinimlerimizi farketmek, güncel hâli ile mekânlarımızı değerlendirmek ve kendimiz ile en uyumlu mekânsal karşılıklara dair harekete geçme motivasyonunu desteklemek.

Başlığın isim annesi Sevgili Dostum Aslınur Akdeniz Brehmer. Geçtiğimiz günlerde Sevgili eşi Marian ile ev sahipliği ettikleri Ramazan buluşmasında mekânsal sadeleşme ile ilgili yapacağım paylaşım için bu ismi önermişti. Orada bazı temel başlıklara değinmeye çalıştım ve fakat bu yazılı hâli ile hem arzu edenler ilerleyen zamanlarda dönüp ulaşabilir hem de ben daha kapsamlı bir paylaşımda bulunabilirim diye düşündüm.

E lafı daha fazla uzatmayayım, buyuralım mekân orucuna. :)

*Kutsal olanı dinler üzeri bir noktadan okumayı, algılamayı seviyorum. Farklı coğrafyalarda, kültürlerde yeşeren öğretileri, İlâhi olanın; destekleyici, merkezleyici, Dünya hâlimizi anlamaya ve yolculuğa dair rehberliğe türlü açılardan yaklaşan ve zengin repertuarı olarak algılıyorum. Ramazan İslâmi öğretinin bir ifade şekli olsa da, içeriğinde paylaştıkları benim şimdiye dek yolumun kesiştiği tüm öğretilerde dikkat çekilen, çeşitli ritüellerle, yazın ve sözlü aktarımlarla paylaşılan.

Diyeceğim o ki, bu davet dikkatinizi çekti ise ve siz İslâmi öğreti ile ilişkili değilseniz de alanda olmakta ve tadını çıkartmakta lütfen rahat hissedin. Farkında oldukça her öğretinin böyle motive edici ve destekleyici zamanlarını kutlamaya, Kutsal ile farklı kanallardan bağ kurmaya çok kıymet veriyorum. Binbir pınarlı İda’nın tek bir pınarından beslenmek yerine, yolumuzun kesiştiği her pınarın cevherlerinden bünyemize alıp harmanlamak, birlemek gibi zengin bir his.

Sevgilerimle..


©Tûba İmik Saka 2021

Bu yazı ve yazıya ait görselin tamamı ya da parçalarının kopyalanması, kaynak göstermeksizin ve izinsiz paylaşılması, yazar isminin değiştirilmesi Telif Hakları Kanunu hükümlerince yasaktır. Aksi durumlarda yasal işlem uygulanır.

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page