top of page
00-KAPAK copy.jpg

2024 İLKBAHAR MEKÂNLARIMIZ VE HAYATLARIMIZDA

BÜTÜNCÜL BAHAR TEMİZLİĞİ

Davetim;

İlkbaharın şiirsel dokunuşu ile doğa canlanırken, onunla uyumlanmak üzere birbirimize yoldaşlık etmeye…

Gündelik hayatın akışı içinde farkında olalım veya olmayalım doğadaki döngüleri takip eden bir beden coğrafyasına ve duygusal iklime sahibiz. 

Birlikte yapacağımız yolculuk;

Mekânsal, bedensel ve ruhsal olarak aynen doğada olduğu gibi bu geçişi gerçekleştirmek ve yaza hazırlanmak, doğal akış ile uyumlanmak niyetiyle olacak.

Basitçe ifade edecek olursak; sadeleşmek, arınmak, hafiflemek üzere yolda olacağız.

Yolculuğu herkes kendi niyeti ve hâli vakti elverdiğince gerçekleştiriyorken, birbirimize yoldaşlık edeceğiz..

Birbirini destekleyen bir topluluk olunca geçişler şenlikli, fark edişler bereketli, eyleme geçişler daha kolay oluyor. Topluluğun bu ve dahası nimetlerden destek almaya gayret edeceğiz.

Yolculuğumuzun 4 kapısı var:

1. Kapıda; evimizin, yuvamızın, kendimizin mevcut hâline bakacağız önce. Ardından mevcuda dâhil olmasına veya dönüşümüne niyet ettiğimiz mekânsal, duygusal, günlük yaşam pratikleri vb. var ise onları fark edeceğiz. Ben sizlere her gün destek niyetiyle yoldaşlık ediyor olacağım; kimi sesli paylaşımlar, kimi görsel, kimi yazılı şekillerde. Mevcuda ve niyetlere ilhâm verici bir destek olsun diye biraz Dünya’dan, biraz Anadolu’dan, biraz modern bilimden, biraz gelenekten besleneceğiz bu paylaşımlar aracılığı ile.

2. Kapıda; sâkini olduğumuz mekânlarımızın ve bedenlerimizin bize ve doğaya zarar veren kimyasallardan arınması için neler mümkün değerlendiriyor olacağız. Ben yine günden güne sizi destekleyecek ve farklı konu başlıklarında derlediğim ve deneyimlediğim içerikleri paylaşırken dilerseniz hemen kullanıma sokabileceğiniz bazı oldukça pratik ve ekonomik tarifleri de sizinle buluşturacağım. 

3. Kapıda; ihtiyaçlarımıza dair farkındalık yolculuğu yapacak ve olabildiğince kendi öz kaynaklarımız ve ihtiyaçlarımızın farkındalığı ile karbon ayak izimizi nasıl azaltabileceğimizin yollarını keşfediyor, bu konuda derinleşiyor olacağız. Günlük bir takım ihtiyaç giderme alışkanlıklarımızdan, teknolojiyi nasıl kullandığımıza, ulaşım tercihlerimizden, yerel üreticilerin farkına varmaya oldukça pratik ve hızla harekete geçebileceğimiz başlıklar altında hem kendimize hem de Dünya Yuvamıza dair kıymetli bir hafiflik ve destek bu kapıda mümkün olacak.

4. Kapıda; tüm yolculukta yürüdüğümüz adımların hasadını mekânlarımızda (ister yuvanız, ister işyeriniz nerede uygulamak isterseniz) görünür kılacağız. İlk kapıda farkındalık kazandığımız mevcut durum ve hayalimiz ile 2.ve 3. Kapıda el ele veren hakiki ve destekleyici ihtiyaçlarımızın farkındalığı ışığında başlıklarımızı belirleyecek ve mekânlarımızda artık bizimle uyumlu olmayanları şimdiye dek sundukları yoldaşlığa teşekkür ederek şimdi uyumla yoldaş olacakları yeni yuvalarına yolcu edeceğiz. Adımlarımızı planlayacak ve nasıl ilerlemenin kolaylaştırıcı ve motive edici olduğuna dair yine gün be gün tarafımdan paylaşımlarla destekleniyor olacaksınız. En önemlisi topluluk ruhu ve bereketi ile birlikte keşfediyor olacağız.

İlkbaharın gelişi ile dönüşen doğanın bilgeliğini, annelerimiz, anaannelerimizin bu bilge döngülerle uyumlu eylemini bizler de modern zamanlarda özlemini duyduğumuz topluluk desteği ile, birbirimizden beslenerek, öğrenerek, gelişerek, motive olarak, ilham alarak mümkün kılacağız.

Yolumuz güzelliklerle açık olsun. Yolculuğumuz için mutluluk ve heyecan doluyum.

YÖNTEM:

  • 5 kez internet ortamında (Zoom) canlı buluşma gerçekleştireceğiz. (15-22-29 Nisan, 6-13 Mayıs | Saat: 20.30-22.30)

  • WhatsApp’ta başlangıçta sadece benim paylaşımıma açık bir grup kuracağız ve günlük olarak sizinle buradan paylaşımlar yapıyor olacağım. (Topluluğumuzun ihtiyacına göre ilerleyen aşamalarda sizlerin de paylaşım yaptığı bir versiyona geçmek olasılığı mümkün olacak.)

15 Nisan'daki ilk buluşmamızda hem tanışacak, hem de yolculuğa dair akışımızın üzerinden geçiyor olacağız. Bu buluşmada sizlerle yolculuğumuzu destekleyeceğini düşündüğüm ve dileyenlerin bu yolculukta (ve belki akabinde de:)) eşlikçisi olması için bir de nefes tekniği paylaşacağım. 

Her kapının tamamlanmasını takiben Pazartesi akşamları internet ortamında buluşup hem geçen vaktin hasadını birbirimizden duyacağız, hem de yeni kapıya dair sizlerle paylaşımda bulunuyor olacağım.

Son kapımızın ardından da 13 Mayıs'ta 1 aylık yolculuğumuzun hasadını yapacak ve attığımız adımlara şükranla, atacaklarımıza niyetle sürecimizi tamama erdireceğiz.

+ Dilerseniz tüm sürece aktif bir katılım gösterebilir ve elinizden gelen kısmı ile harekete geçmeyi araştırabilirsiniz. Dilerseniz de teorik bilgi edinmek için daha çok dinleyen ve alan bir yerden alanda mevcut olmayı seçebilirsiniz.

+ Canlı buluşmaların kaydı alınıp, buluşmaya canlı katılması mümkün olmayan arkadaşlarımız ile paylaşılıyor olacak.

KATILIM PAYI:

900 - 2200 TL + KDV aralığında bütçenize uygun olan rakamı aşağıdaki hesap numarasına yönlendirerek kaydınızı ve niyetinizi netleştirebilirsiniz. Niyetinizi diyorum çünkü bu adımla süreci başlattığınızda mekânınız ve hayatınızda bahar temizliğinin başladığını göreceksiniz. (Açıklamaya lütfen ‘isimlerinizi ve başına bahar’ yazın, örn: ‘bahar tuba’ veya ‘bahar tuba imik’.)

+ Tuba İmik

TR30 0011 1000 0000 0133 2884 44

+ Dileyen dostlar askıya katılım için katkı payı yönlendirerek ekonomik sebeplerle engel yaşayan dostlarımıza destek sunabilirler. (Açıklamaya lütfen ‘askı’ yazın.)

+ Ekonomik olarak uygunluğu olmayan bir mimarlık veya iç mimarlık öğrencisi arkadaşım için burslu kontenjan ayırdım. Lütfen katılım için niyet mektubunuzu e-posta ile benimle paylaşın. (tuba@tubaimik.com)

+ Herhangi bir soru işaretiniz veya destek ihtiyacınızda tuba@tubaimik.com dan iletişime geçebilirsiniz.

 

Sevgilerimle Tûba...

00-KAPAK copy.jpg
01-KIMLER-ICIN copy.jpg
02-ADIMLAR copy.jpg
03-TARİH-YER copy.jpg
04-TUBA-HAKKINDA copy.jpg
bottom of page