top of page

Ocak Ayı Çin Astrolojisi Etkileri

Bugün itibariyle Çin takvimine göre yeni bir aya yani Öküz ayına başladık.


Öküz ayı beni heyecanlandırıyor çünkü Şubat’ta başlayacak yeni yıl da bir Öküz yılı olacak. Farklılaşan pek çok katman olsa da bir yandan bir yıl boyunca bizi ziyaret edecek konulardan parça parça ön gösterimler olacak gibi geliyor bana.


Çin takvimi biliyorsunuz elementlerden oluşan bir sistem ve Öküz’ün temsil ettiği elemente bakınca Yin Toprak olduğunu görüyoruz, üzerinde de (gök hanesi) yine bir Yin Toprak. Toprak elementi sisteme girmiş gibi görünse de Öküz’ün toprağı içinde bolca su içerdiğinden sağlam bir toprak değil de, çamur gibi düşünebiliriz. E seneden gelen kuvvetli su elementi etkisi de devam ettiğinden (hatırlarsanız 2020 bir Fare yılı idi ve okyanus suyu ile özdeş idi) zemin pek sağlam değil. Bunu bilerek kendi topraklanmamıza, merkezde kalmamıza destek olacak pratikleri, rutinleri devam ettirmek önemli diye düşünüyorum. Böyle pratiklerimiz yoksa da başlamak için şahane bir zaman.


Dünya üzerindeki insan sayısınca merkezlenme pratiği olduğunu düşünüyorum ancak hâli hazırda kullanılan yolları denemek ve bize iyi geliyorsa kullanmak da şahane bir yöntem kanımca. Bizleri sakinleştirip, merkezleyecek nefes teknikleri, meditasyon yöntemleri, ibadetler, dualar, mantralar, zikirler, iç sesle sohbetler, bir mum yakıp sessiz vakit geçirmeler, örgü örmeler, yürüyüş yapmalar, bulaşık yıkamalar, temizlik yapmalar, vb. sonsuzca örnek sayabiliriz. Sizi şöyle bir sakinleştiren, deşarj eden yol ne ise…


Öküz ayı ile yeni seneye geçişimiz başlıyor. Çin sisteminde ani geçişler yerine, doğa döngüleri gibi (mevsimler, gün-gece, vb.) geçişli zamanlar var. Merkezlenip geçen seneyi bir değerlendirmek, yeni seneye hazırlanmak güzel bir seçenek olabilir. Bu senenin getirdikleri, götürdükleri, sürprizleri, acıtıcı tarafları, bireysel, kolektif… Neler oldu sizin algınızda…


Ve yeni seneye niyetler ile başlamak belki. Zorlamadan, kendimizi bizi strese sokacak hedeflerle bunaltmadan. Anlayış ve şefkat gibi şahane yetilerimizi kendimize yönlendirmeyi denemek belki.


Öküz ayı bana çok ilginç geliyor, bir yandan sanki bir rahatlama, bir sütlimanlık, bir yandan da her an bir hareketliliğe gebe gibi. Bakalım, yaşayıp göreceğiz.


Şimdi biraz bireysel etkilerden bahsedelim.


Doğduğu yıllar 4, 8 ve 0 ile biten dostlar. Ocak ayı size güzelliklerle geliyor. Nobleman dediğimiz, destek etkisi sizlerle. İşler daha bir keyifli akar, çıkan zorluklarda destek gelir, daha kolay hallolur. Tadını çıkartalım dilerim (evet bu ay benim de noblemanim var:)).


Doğum tarihinde Keçi olan dostlar ise bu ay üzerlerinde, yanlarında yakınlarında bir Fare sembolü taşırsalar destekleyici olur. Nasıl taşıyacağım diyenler için; takı, anahtarlık, telefon ekranı resmi, sürekli yanınızda taşıdığınız defter, cüzdan vb. üzerine bir çıkartma, vb. Keyfiniz nasıl ister, hoşunuza nasıl giderse öyle. Çin takviminin bu yanını çok seviyorum, ‘ıyyy’ dediğimiz bazı hayvanların nasıl da gelip destekçi olarak bizi sarmaladığını görünce, yargılarını esnetiyor insanın.


Keçi zamanları: Temmuz ayı, 13-15 saatleri arası, 2015-2003-1991-1979-1967-1955-1943 yıllarında birinde doğduysanız Fare’nin desteğini yanınıza alın derim.


Son olarak 10,11,22,23 Ocak’a dikkat çekmek istiyorum. Eğer mecbur değilsek o günlere önemli işleri organize etmemek destekleyici olabilir.


Güzelliklerle dolu bir geçiş ayı diliyorum.


©Tuba İmik Saka 2021

Bu yazı ve yazıya ait görselin tamamı ya da parçalarının kopyalanması, kaynak göstermeksizin ve izinsiz paylaşılması, yazar isminin değiştirilmesi Telif Hakları Kanunu hükümlerince yasaktır. Aksi durumlarda yasal işlem uygulanır.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page